Bourns Inc. CRT1206-BY-3161ELF
CRT1206-BY-3161ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT1206-BY-3161ELF
Brief Description
RES SMD 3.16K OHM 0.1% 1/8W 1206
Datasheet Download
CRT1206-BY-3161ELF.pdf
Availability of CRT1206-BY-3161ELF
QUANTITY
CRT1206-BY-3161ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT1206-BY-3161ELF
Internal Part NumberEIS-CRT1206-BY-3161ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT1206-BY-3161ELF
Related LinksCRT1206-B, CRT1206-BY-3161ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT1206-BY-3161ELF Details Description
Related parts for CRT1206-BY-3161ELF
IC OPAMP AUDIO 3.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - CSC14S/AE14G/CSC14S datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 6" 2S FIN datasheet.pdf
CONN FPC 10POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC FLASH/LPDRAM 8GBIT datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW DO35 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
6800UF 63V 35X105MM 85C 20000H datasheet.pdf
High Accuracy anyCAP⑩ 100 mA Low Dropout Linear Regulator IC datasheet.pdf