Daburn CRT14-3.5RD-100
CRT14-3.5RD-100 picture photo
Mfg. Part Number
CRT14-3.5RD-100
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 14AWG RED 100'
Datasheet Download
CRT14-3.5RD-100.pdf
Availability of CRT14-3.5RD-100
QUANTITY
CRT14-3.5RD-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT14-3.5RD-100
Internal Part NumberEIS-CRT14-3.5RD-100
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878, CRT
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge14 AWG
Conductor Strand19/27
Conductor MaterialCopper, Silver Coated
Jacket (Insulation) MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.154" (3.91mm)
Jacket (Insulation) Thickness-
Length100' (30.5m)
Voltage17.5kV
Operating Temperature-90°C ~ 200°C
Jacket ColorRed
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT14-3.5RD-100
Related LinksCRT14-3, CRT14-3.5RD-100 Datasheet, Daburn Distributor
CRT14-3.5RD-100 Details Description
Related parts for CRT14-3.5RD-100
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 120K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
LED T3 1/4 595NM YLW 230V BA9S datasheet.pdf
CIR BRKR 6A 32VDC ROCKER datasheet.pdf