Daburn CRT16-2.5RD-100
CRT16-2.5RD-100 picture photo
Mfg. Part Number
CRT16-2.5RD-100
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 16AWG RED 100'
Datasheet Download
CRT16-2.5RD-100.pdf
Availability of CRT16-2.5RD-100
QUANTITY
CRT16-2.5RD-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT16-2.5RD-100
Internal Part NumberEIS-CRT16-2.5RD-100
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878, CRT
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge16 AWG
Conductor Strand19/29
Conductor MaterialCopper, Silver Coated
Jacket (Insulation) MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.119" (3.02mm)
Jacket (Insulation) Thickness-
Length100' (30.5m)
Voltage12.5kV
Operating Temperature-90°C ~ 200°C
Jacket ColorRed
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT16-2.5RD-100
Related LinksCRT16-2, CRT16-2.5RD-100 Datasheet, Daburn Distributor
CRT16-2.5RD-100 Details Description
Related parts for CRT16-2.5RD-100
OPTOISO 2.5KV 4CH OPEN COLL 16SO datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
FUSE FAST 1.5A 600V MIDGET datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
SUPER MINI SPLICING MODULE COVER datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN KIT datasheet.pdf