Daburn CRT18-2.5RD-50
CRT18-2.5RD-50 picture photo
Mfg. Part Number
CRT18-2.5RD-50
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 18AWG RED 50'
Datasheet Download
CRT18-2.5RD-50.pdf
Availability of CRT18-2.5RD-50
QUANTITY
CRT18-2.5RD-50 Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT18-2.5RD-50
Internal Part NumberEIS-CRT18-2.5RD-50
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878, CRT
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge18 AWG
Conductor Strand19/30
Conductor MaterialCopper, Silver Coated
Jacket (Insulation) MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.114" (2.89mm)
Jacket (Insulation) Thickness-
Length50' (15.24m)
Voltage12.5kV
Operating Temperature-90°C ~ 200°C
Jacket ColorRed
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT18-2.5RD-50
Related LinksCRT18-2, CRT18-2.5RD-50 Datasheet, Daburn Distributor
CRT18-2.5RD-50 Details Description
Related parts for CRT18-2.5RD-50
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 6-32 datasheet.pdf
CONN HEADR INVRTD 64POS STR PCB datasheet.pdf
FUSE 80A 250V BOLT-ON datasheet.pdf
DIODE GPP 1PH 4A 200V GBL datasheet.pdf
OSC XO 140.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 0.5% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf