Citizen Finedevice CS20-7.3728MABJ-UT
CS20-7.3728MABJ-UT picture photo
Mfg. Part Number
CS20-7.3728MABJ-UT
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 7.3728MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
CS20-7.3728MABJ-UT.pdf
Availability of CS20-7.3728MABJ-UT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CS20-7.3728MABJ-UT Order Process
Ship out your order
Specifications of CS20-7.3728MABJ-UT
Internal Part NumberEIS-CS20-7.3728MABJ-UT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices Mar/2012
Standard Package2,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCS20
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency7.3728MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.457" L x 0.217" W (11.60mm x 5.50mm)
Height0.087" (2.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CS20-7.3728MABJ-UT
Related LinksCS20-7.37, CS20-7.3728MABJ-UT Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
CS20-7.3728MABJ-UT Details Description
Related parts for CS20-7.3728MABJ-UT
CONN EDGECARD 50POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C QUAD 10-MSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
IC REG TRPL BUCK/LINEAR 24QSOP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1MA 150 MOHM SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT PINS datasheet.pdf