Amphenol Industrial CS3106A-36-79S(SR)
CS3106A-36-79S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
CS3106A-36-79S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 20POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
CS3106A-36-79S(SR).pdf
Availability of CS3106A-36-79S(SR)
QUANTITY
CS3106A-36-79S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of CS3106A-36-79S(SR)
Internal Part NumberEIS-CS3106A-36-79S(SR)
FamilyCircular Connectors
SeriesCS, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions20
Shell Size - Insert36-79
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CS3106A-36-79S(SR)
Related LinksCS3106A-3, CS3106A-36-79S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
CS3106A-36-79S(SR) Details Description
Related parts for CS3106A-36-79S(SR)
CONN PLUG 8-10 AWG 4POS datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC TXRX E1 QUAD 100-LQFP datasheet.pdf
OSC XO 70.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
OPTOISOLTR 1.5KV DARLNG 8-DIP GW datasheet.pdf
POWER STRIP 17" 15A 6OUT 15'CRD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 47 OHM 10W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 50V RADIAL datasheet.pdf