Luminus Devices Inc. CSM-360-W40S-D22-GX500
CSM-360-W40S-D22-GX500 picture photo
Mfg. Part Number
CSM-360-W40S-D22-GX500
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
BIG CHIP LED HB MOD WHITE 3600LM
Datasheet Download
CSM-360-W40S-D22-GX500.pdf
Availability of CSM-360-W40S-D22-GX500
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CSM-360-W40S-D22-GX500 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSM-360-W40S-D22-GX500
Internal Part NumberEIS-CSM-360-W40S-D22-GX500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package8
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesCSM-360
Packaging-
TypeLED Module
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4000K
Wavelength-
ConfigurationRectangle
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test3.15A
Temperature - Test40°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)13.14V
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max6.3A
CRI (Color Rendering Index)70 (Typ)
Viewing Angle115°
FeaturesWith Connector
Size / Dimension36.00mm L x 51.00mm W
Height5.61mm
Light Emitting Surface (LES)16.00mm Diameter
Lens TypeDomed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSM-360-W40S-D22-GX500
Related LinksCSM-360-W40, CSM-360-W40S-D22-GX500 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
CSM-360-W40S-D22-GX500 Details Description
Related parts for CSM-360-W40S-D22-GX500
SWITCH ROTARY DP-11POS OPEN FRM datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 1A SOT-32 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 105 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
LED COOL WHT 6500K 1500MA datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.4W 3017 datasheet.pdf