Stackpole Electronics Inc. CSR0805FKR215
CSR0805FKR215 picture photo
Mfg. Part Number
CSR0805FKR215
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.215 OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
CSR0805FKR215.pdf
Availability of CSR0805FKR215
QUANTITY
CSR0805FKR215 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSR0805FKR215
Internal Part NumberEIS-CSR0805FKR215
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistor
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.215
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSR0805FKR215
Related LinksCSR080, CSR0805FKR215 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSR0805FKR215 Details Description
Related parts for CSR0805FKR215
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1MSPS SC70-6 datasheet.pdf
MICRO 9-37 BRKT MTG 90DEG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
MOUNT MGM 3/4 58U datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 120V datasheet.pdf
SSD 60GB SATA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V datasheet.pdf