Stackpole Electronics Inc. CSR0805FKR430
CSR0805FKR430 picture photo
Mfg. Part Number
CSR0805FKR430
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.43 OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
CSR0805FKR430.pdf
Availability of CSR0805FKR430
QUANTITY
CSR0805FKR430 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSR0805FKR430
Internal Part NumberEIS-CSR0805FKR430
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistor
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.43
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSR0805FKR430
Related LinksCSR080, CSR0805FKR430 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSR0805FKR430 Details Description
Related parts for CSR0805FKR430
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC FIFO 32768X18 10NS 64QFP datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH SPDT LV 6TSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V 20% BX 1812 datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 2W DO214AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 0.25 OHM 2W .1% RADIAL datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF1 ACCESSORIES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 3.08V SOT23 datasheet.pdf