| Internal Part Number | EIS-CSR1206FKR900 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Resistance (Ohms) | 0.9 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |