Riedon CSR25120R025F
CSR25120R025F picture photo
Mfg. Part Number
CSR25120R025F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.025 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CSR25120R025F.pdf
Availability of CSR25120R025F
QUANTITY
CSR25120R025F Order Process
Ship out your order
Specifications of CSR25120R025F
Internal Part NumberEIS-CSR25120R025F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.025
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height0.033" (0.85mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSR25120R025F
Related LinksCSR251, CSR25120R025F Datasheet, Riedon Distributor
CSR25120R025F Details Description
Related parts for CSR25120R025F
RES 23.2K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ/15V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
RES CERM WW 5W 3.9 OHM 5% VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 61.9 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CLEAN & STRIP UNITIZED WHEEL 7S datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf