Riedon CSR25120R025F
CSR25120R025F picture photo
Mfg. Part Number
CSR25120R025F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.025 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CSR25120R025F.pdf
Availability of CSR25120R025F
QUANTITY
CSR25120R025F Order Process
Ship out your order
Specifications of CSR25120R025F
Internal Part NumberEIS-CSR25120R025F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.025
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height0.033" (0.85mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSR25120R025F
Related LinksCSR251, CSR25120R025F Datasheet, Riedon Distributor
CSR25120R025F Details Description
Related parts for CSR25120R025F
HEATSHRINK RNF-100 3"X4' BLK datasheet.pdf
IC OPAMP VIDEO DUAL 8MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC ENERGY METERING 3PH 40LFCSP datasheet.pdf
MS3, RASTER, LOW DENS, PLC datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IC FPGA 480 I/O 676FCBGA datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 5A 41 MOHM SMD datasheet.pdf