TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F19-35BB
DTS20F19-35BB picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F19-35BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT
Datasheet Download
DTS20F19-35BB.pdf
Availability of DTS20F19-35BB
QUANTITY
DTS20F19-35BB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F19-35BB
Internal Part NumberEIS-DTS20F19-35BB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions66
Shell Size - Insert19-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F19-35BB
Related LinksDTS20F, DTS20F19-35BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F19-35BB Details Description
Related parts for DTS20F19-35BB
RC NETWORK 470 OHM/47PF 5% SMD datasheet.pdf
THERM NTC 1400OHM -+5% PROBE datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1KV NP0 0805 datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 4A SOT1061 datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 28V BLUE datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 12-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 35V X7R 0402 datasheet.pdf
MOD LASER CML 100GHZ 200KM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf