Riedon CSR2512C0R0005F
CSR2512C0R0005F picture photo
Mfg. Part Number
CSR2512C0R0005F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.0005 OHM 1% 3W 2512
Datasheet Download
CSR2512C0R0005F.pdf
Availability of CSR2512C0R0005F
QUANTITY
CSR2512C0R0005F Order Process
Ship out your order
Specifications of CSR2512C0R0005F
Internal Part NumberEIS-CSR2512C0R0005F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUltra Low Ohm Current Sense Chip Resistor
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.0005
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.118" W (6.35mm x 3.00mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSR2512C0R0005F
Related LinksCSR2512, CSR2512C0R0005F Datasheet, Riedon Distributor
CSR2512C0R0005F Details Description
Related parts for CSR2512C0R0005F
CONN HEADER .100 SNGL R/A 3POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SWITCH 8X4 48TQFP datasheet.pdf
HEATSINK 41X45X25MM NYLONPUSHPIN datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 36 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 400MA 360 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 0.5 OHM 1% 8W TO220-4 datasheet.pdf