Stackpole Electronics Inc. CSR2512JT33L0
CSR2512JT33L0 picture photo
Mfg. Part Number
CSR2512JT33L0
Brief Description
RES SMD 0.033 OHM 5% 2W 2512
Datasheet Download
CSR2512JT33L0.pdf
Availability of CSR2512JT33L0
QUANTITY
CSR2512JT33L0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSR2512JT33L0
Internal Part NumberEIS-CSR2512JT33L0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistor
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.033
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)