Stackpole Electronics Inc. CSRF2010JK5L00
CSRF2010JK5L00 picture photo
Mfg. Part Number
CSRF2010JK5L00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.005 OHM 5% 1W 2010
Datasheet Download
CSRF2010JK5L00.pdf
Availability of CSRF2010JK5L00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CSRF2010JK5L00 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSRF2010JK5L00
Internal Part NumberEIS-CSRF2010JK5L00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSRF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.005
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.045" (1.15mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSRF2010JK5L00
Related LinksCSRF201, CSRF2010JK5L00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSRF2010JK5L00 Details Description
Related parts for CSRF2010JK5L00
IC REG LDO 5V 1A TO252-3 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1.2K OHM 16DIP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 31.59"L X 25.59"W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC USP-10B datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 3W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 363MA 920 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 1W datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf