Stackpole Electronics Inc. CSRN2010FT25L0
CSRN2010FT25L0 picture photo
Mfg. Part Number
CSRN2010FT25L0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.025 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
CSRN2010FT25L0.pdf
Availability of CSRN2010FT25L0
QUANTITY
CSRN2010FT25L0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSRN2010FT25L0
Internal Part NumberEIS-CSRN2010FT25L0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistor
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSRN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.025
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.097" W (5.00mm x 2.45mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSRN2010FT25L0
Related LinksCSRN201, CSRN2010FT25L0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSRN2010FT25L0 Details Description
Related parts for CSRN2010FT25L0
CARD EDGE 12POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 131.25VC SMD datasheet.pdf
SENSOR AMP 15PSI GAUGE datasheet.pdf
LED CBI 4MM BI-LVL FLAT GRN/GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE SLEEVE PLUG 11MM DIA BLK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IN LINE COUPLERS datasheet.pdf
IC SDRAM 32M X 16 3.3V 54FBGA datasheet.pdf