Citizen Finedevice CSX750VCB27.000M-UT
CSX750VCB27.000M-UT picture photo
Mfg. Part Number
CSX750VCB27.000M-UT
Brief Description
OSC VCXO 27.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
CSX750VCB27.000M-UT.pdf
Availability of CSX750VCB27.000M-UT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CSX750VCB27.000M-UT Order Process
Ship out your order
Specifications of CSX750VCB27.000M-UT
Internal Part NumberEIS-CSX750VCB27.000M-UT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyOscillators
SeriesCSX-750V
PackagingTape & Reel (TR)
TypeVCXO
Frequency27MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)30mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.063" (1.60mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSX750VCB27.000M-UT
Related LinksCSX750VCB, CSX750VCB27.000M-UT Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
CSX750VCB27.000M-UT Details Description
Related parts for CSX750VCB27.000M-UT
IC RCVR SNGL LVDS SOT23-8 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 10POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.67KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 220 OHM 6SIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 5W T18 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf