Copal Electronics CT6ES202
CT6ES202 picture photo
Mfg. Part Number
CT6ES202
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT6ES202.pdf
Availability of CT6ES202
QUANTITY
CT6ES202 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT6ES202
Internal Part NumberEIS-CT6ES202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelCT6ES202
Standard Package200
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.323" x 0.276" Face x 0.276" L (8.20mm x 7.00mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT6ES202
Related LinksCT6E, CT6ES202 Datasheet, Copal Electronics Distributor
CT6ES202 Details Description
Related parts for CT6ES202
RES ARRAY 13 RES 470K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8TSSOP-B datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2.5A 240VAC ROCKER datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
RES 226K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX CLEAR TRANSP 8" datasheet.pdf