Crydom CTA24-1200BPT
CTA24-1200BPT picture photo
Mfg. Part Number
CTA24-1200BPT
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 1.2KV 24A TO220AB
Datasheet Download
CTA24-1200BPT.pdf
Availability of CTA24-1200BPT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CTA24-1200BPT Order Process
Ship out your order
Specifications of CTA24-1200BPT
Internal Part NumberEIS-CTA24-1200BPT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State1200V (1.2kV)
Current - On State (It (RMS)) (Max)24A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)250A, 260A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)80mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTA24-1200BPT
Related LinksCTA24-, CTA24-1200BPT Datasheet, Crydom Distributor
CTA24-1200BPT Details Description
Related parts for CTA24-1200BPT
CONN FFC VERT 4POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:9 28PLCC datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HDR 2.0MM SNGL PCB RA 2POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 134MA 6.8 OHM datasheet.pdf
DC/DC CONV 3W DIP24 DUAL OUT datasheet.pdf