Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX150-3-R
CTX150-3-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX150-3-R
Manufacturer
Product Category
Arrays, Signal Transformers
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 149.78UH SMD
Datasheet Download
CTX150-3-R.pdf
Availability of CTX150-3-R
QUANTITY
CTX150-3-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX150-3-R
Internal Part NumberEIS-CTX150-3-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesOCTA-PAC®
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series599.14µH
Inductance - Connected In Parallel149.78µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel380mA
Current Rating - Series190mA
Current Saturation - Parallel-
Current Saturation - Series-
DC Resistance (DCR) - Parallel430 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series1.718 Ohm Max
ShieldingUnshielded
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.550" L x 0.550" W (13.97mm x 13.97mm)
Height0.190" (4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX150-3-R
Related LinksCTX15, CTX150-3-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX150-3-R Details Description
Related parts for CTX150-3-R
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 300W datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLC 16POS NPN HOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL 80A 500V TO-94 datasheet.pdf
RES 100 OHM .3W .05% RADIAL datasheet.pdf