Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX20-16-52LP-R
CTX20-16-52LP-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX20-16-52LP-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 20UH 31.5A 3.4 MOHM TH
Datasheet Download
CTX20-16-52LP-R.pdf
Availability of CTX20-16-52LP-R
QUANTITY
CTX20-16-52LP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX20-16-52LP-R
Internal Part NumberEIS-CTX20-16-52LP-R
Standard Package16
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series-
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance20µH
Tolerance±20%
Current Rating31.5A
Current - Saturation29.5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.4 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension2.323" Dia (59.00mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX20-16-52LP-R
Related LinksCTX20-1, CTX20-16-52LP-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX20-16-52LP-R Details Description
Related parts for CTX20-16-52LP-R
IC DAC 12BIT MPU COMP 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 250V X7R 2220 datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CAL SPI 14TDFN datasheet.pdf
RING NYLAKRIMP FUNNEL ENTRY datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 902-960MHZ 1/4W SFJ datasheet.pdf
RES 27 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf