Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX20-3P-R
CTX20-3P-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX20-3P-R
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 20.15UH SMD
Datasheet Download
CTX20-3P-R.pdf
Availability of CTX20-3P-R
QUANTITY
CTX20-3P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX20-3P-R
Internal Part NumberEIS-CTX20-3P-R
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesEcono-Pac™
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series80.59µH
Inductance - Connected In Parallel20.15µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel1.5A
Current Rating - Series750mA
Current Saturation - Parallel-
Current Saturation - Series-
DC Resistance (DCR) - Parallel111 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series443 mOhm Max
ShieldingUnshielded
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.550" L x 0.550" W (13.97mm x 13.97mm)
Height0.190" (4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX20-3P-R
Related LinksCTX20, CTX20-3P-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX20-3P-R Details Description
Related parts for CTX20-3P-R
IC MCU OTP 16K ZIRC 44PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT ASSY IDT 5POS 2.5MM datasheet.pdf
IC HI-SIDE SW CNTRLR DUAL 8-MSOP datasheet.pdf
IC TRANS ARRAY DUAL NPN 14-SOIC datasheet.pdf
BRIDGE TERM BLOCK 20POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
METRIC MAT BLACK 750MM X 500MM datasheet.pdf