Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX250-1-52LP-R
CTX250-1-52LP-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX250-1-52LP-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 250UH 1.9A 221 MOHM TH
Datasheet Download
CTX250-1-52LP-R.pdf
Availability of CTX250-1-52LP-R
QUANTITY
CTX250-1-52LP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX250-1-52LP-R
Internal Part NumberEIS-CTX250-1-52LP-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package105
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series-
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance250µH
Tolerance±20%
Current Rating1.9A
Current - Saturation2.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)221 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.823" Dia (20.90mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX250-1-52LP-R
Related LinksCTX250-, CTX250-1-52LP-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX250-1-52LP-R Details Description
Related parts for CTX250-1-52LP-R
RES SMD 8.66KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC SW REG CNTRLR SYNC 1.9V 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 150PF 1KV NP0 1825 datasheet.pdf
IC OPAMP/COMP/REFERENCE 16TSSOP datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.8UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 680 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4100K 2SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 4.9PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
SHARC PROCESSOR 200MHZ datasheet.pdf