Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX32CT-150-R
CTX32CT-150-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX32CT-150-R
Brief Description
FIXED IND 15UH 250MA 740 MOHM
Datasheet Download
CTX32CT-150-R.pdf
Availability of CTX32CT-150-R
QUANTITY
CTX32CT-150-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX32CT-150-R
Internal Part NumberEIS-CTX32CT-150-R
Standard Package6,000
Material - CoreCeramic
Inductance15µH
Tolerance±10%
Current Rating250mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)740 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant26MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX32CT-150-R
Related LinksCTX32C, CTX32CT-150-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX32CT-150-R Details Description
Related parts for CTX32CT-150-R
REG SW 1.5V 20A VERT datasheet.pdf
OSC XO 24.704MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 12POS 5.08MM SIDE datasheet.pdf
6610 APPLIANCE OUTLET 15A 70 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 15.11MM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
RES 8.87M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf