Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX32T-330-R
CTX32T-330-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX32T-330-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33UH 70MA 5.6 OHM SMD
Datasheet Download
CTX32T-330-R.pdf
Availability of CTX32T-330-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CTX32T-330-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX32T-330-R
Internal Part NumberEIS-CTX32T-330-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLCTX32CT,T Series 19/Sept/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package6,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance33µH
Tolerance±10%
Current Rating70mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5.6 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant17MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX32T-330-R
Related LinksCTX32T, CTX32T-330-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX32T-330-R Details Description
Related parts for CTX32T-330-R
TRANS NPN 45V 1.5A TO-126 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 3A TO-PMOD-7 datasheet.pdf
FUSE 600V 40A HRCII-C BRIT DIM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 15A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 0.033UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf