CUI Inc. DTS120100SUDC-P9P
DTS120100SUDC-P9P picture photo
Mfg. Part Number
DTS120100SUDC-P9P
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 12W
Datasheet Download
DTS120100SUDC-P9P.pdf
Availability of DTS120100SUDC-P9P
QUANTITY
DTS120100SUDC-P9P Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS120100SUDC-P9P
Internal Part NumberEIS-DTS120100SUDC-P9P
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 1.05mm I.D. x 3.8mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.91" L x 1.81" W x 0.98" H (74.0mm x 46.0mm x 25.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS120100SUDC-P9P
Related LinksDTS12010, DTS120100SUDC-P9P Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS120100SUDC-P9P Details Description
Related parts for DTS120100SUDC-P9P
IC SCSI 9-LINE TERM 24-TSSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 15V datasheet.pdf
IDC CABLE - ASR10H/AE10G/ASR10H datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 10UMAX datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 181.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 10VOUT 75W datasheet.pdf