Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX50-2P-R
CTX50-2P-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX50-2P-R
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 49.1UH SMD
Datasheet Download
CTX50-2P-R.pdf
Availability of CTX50-2P-R
QUANTITY
CTX50-2P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX50-2P-R
Internal Part NumberEIS-CTX50-2P-R
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series196.38µH
Inductance - Connected In Parallel49.1µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel820mA
Current Rating - Series410mA
Current Saturation - Parallel-
Current Saturation - Series-
DC Resistance (DCR) - Parallel305 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series1.221 Ohm Max
ShieldingUnshielded
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.450" L x 0.450" W (11.43mm x 11.43mm)
Height0.235" (5.97mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX50-2P-R
Related LinksCTX50, CTX50-2P-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX50-2P-R Details Description
Related parts for CTX50-2P-R
CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP MICA 62PF 5% 500V 1210 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 160MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES 85 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 815MA 150 MOHM TH datasheet.pdf
POT 1K OHM 500W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 75.9KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf