Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX68-2P-R
CTX68-2P-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX68-2P-R
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 68.85UH SMD
Datasheet Download
CTX68-2P-R.pdf
Availability of CTX68-2P-R
QUANTITY
CTX68-2P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX68-2P-R
Internal Part NumberEIS-CTX68-2P-R
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series275.4µH
Inductance - Connected In Parallel68.85µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel760mA
Current Rating - Series380mA
Current Saturation - Parallel-
Current Saturation - Series-
DC Resistance (DCR) - Parallel362 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series1.445 Ohm Max
ShieldingUnshielded
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.450" L x 0.450" W (11.43mm x 11.43mm)
Height0.235" (5.97mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX68-2P-R
Related LinksCTX68, CTX68-2P-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX68-2P-R Details Description
Related parts for CTX68-2P-R
SENSOR VANE SPST/NC 12"LEADS 10W datasheet.pdf
SLEEVE CONN 8.5X4MM AKZ4 SS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VIDEO SIGNAL SWITCHERS 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 203 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
8-PIN SOCKET datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 250MA 4.48 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf