Vishay/Dale RWR81SR280FRB12
RWR81SR280FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR280FRB12
Brief Description
RES 0.28 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR280FRB12.pdf
Availability of RWR81SR280FRB12
QUANTITY
RWR81SR280FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR280FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81SR280FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.28
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR280FRB12
Related LinksRWR81SR, RWR81SR280FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR280FRB12 Details Description
Related parts for RWR81SR280FRB12
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC I-CODE SLI FCP2 datasheet.pdf
BOARD PWB GYRO 3-AXIS SPI/I2C datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
UHF STRAIGHT SOLDER PLUG FOR RG- datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.43UF RADIAL datasheet.pdf
TOP COVER datasheet.pdf
TV 143C 48#20 8#16 PIN J/N REC datasheet.pdf
PT 4C 4#20 SKT PLUG datasheet.pdf
3.3 V, [15 kV ESD-Protected, Half- and Full-Duplex, RS-485/RS-422 Transceivers IC datasheet.pdf