AVX Corporation SR151A120JAATR2
SR151A120JAATR2 picture photo
Mfg. Part Number
SR151A120JAATR2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR151A120JAATR2.pdf
Availability of SR151A120JAATR2
QUANTITY
SR151A120JAATR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151A120JAATR2
Internal Part NumberEIS-SR151A120JAATR2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151A120JAATR2
Related LinksSR151A1, SR151A120JAATR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151A120JAATR2 Details Description
Related parts for SR151A120JAATR2
CAP CER 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A 8DFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 62K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf