Red Lion Controls CUB4V010
CUB4V010 picture photo
Mfg. Part Number
CUB4V010
Manufacturer
Product Category
Panel Meters
Brief Description
VOLTMETER 199.9VDC LCD PANEL MT
Datasheet Download
CUB4V010.pdf
Availability of CUB4V010
QUANTITY
CUB4V010 Order Process
Ship out your order
Specifications of CUB4V010
Internal Part NumberEIS-CUB4V010
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCUB4 Volt and Current Meters
3D ModelCUB4(I,V).dwg
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyPanel Meters
SeriesCUB4V
TypeVoltage (Voltmeter)
Measuring Range±199.9VDC
Display TypeLCD - Black Characters, Green Backlight
Number Of Characters Per Row3.5
Display Characters - Height0.600" (15.20mm)
Output Type-
Voltage - Supply9 ~ 28VDC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 68.00mm x 33.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 (Face)
Features-
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CUB4V010
Related LinksCUB4, CUB4V010 Datasheet, Red Lion Controls Distributor
CUB4V010 Details Description
Related parts for CUB4V010
CAP CER 10000PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
IC LP SUPERVISRY CIRCUIT SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 10A .187QC datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED ASSY VERT 3MM GRN 565NM datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 25V X8R 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE PIN datasheet.pdf