Crystek Corporation CVCO55BE-1930-1990
CVCO55BE-1930-1990 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55BE-1930-1990
Brief Description
OSC VCO 1930-1990MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55BE-1930-1990.pdf
Availability of CVCO55BE-1930-1990
QUANTITY
CVCO55BE-1930-1990 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55BE-1930-1990
Internal Part NumberEIS-CVCO55BE-1930-1990
PackagingCut Strip
Frequency Range1930 ~ 1990MHz
Frequency - Center1960MHz
Tuning Voltage (VDC)0.5 ~ 4.5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max20mA
Kvco (MHz/V)1
Power (dBm)2.5 ±2.5
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-105
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.150" (3.81mm)
Voltage - Supply5V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55BE-1930-1990
Related LinksCVCO55BE-, CVCO55BE-1930-1990 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55BE-1930-1990 Details Description
Related parts for CVCO55BE-1930-1990
CONN PLUG HOUSING 24 POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-75VIN +/-12V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CATV/SATELLITE KIT datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf