Crystek Corporation CVCO55BE-2100-2300
CVCO55BE-2100-2300 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55BE-2100-2300
Brief Description
OSC VCO 2100-2300MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55BE-2100-2300.pdf
Availability of CVCO55BE-2100-2300
QUANTITY
CVCO55BE-2100-2300 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55BE-2100-2300
Internal Part NumberEIS-CVCO55BE-2100-2300
PackagingCut Strip
Frequency Range2100 ~ 2300MHz
Frequency - Center2200MHz
Tuning Voltage (VDC)0.3 ~ 4.7 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-18
Icc Max25mA
Kvco (MHz/V)2
Power (dBm)0 ±3
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-103
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.150" (3.81mm)
Voltage - Supply5V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55BE-2100-2300
Related LinksCVCO55BE-, CVCO55BE-2100-2300 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55BE-2100-2300 Details Description
Related parts for CVCO55BE-2100-2300
IC POTENTIOMETER DIGITAL 8-UMAX datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 30POS .100 GOLD datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 0.1A SLD datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R RADIAL datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T NONSHORTING datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
SCS400 UNPLATED LUG datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf