Panasonic Electronic Components ECQ-B1H223JF3
ECQ-B1H223JF3 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-B1H223JF3
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-B1H223JF3.pdf
Availability of ECQ-B1H223JF3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-B1H223JF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-B1H223JF3
Internal Part NumberEIS-ECQ-B1H223JF3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-(B,P,M,F,K),ECH-S 18/June/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-B(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.118" W (7.50mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-B1H223JF3
Related LinksECQ-B1, ECQ-B1H223JF3 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-B1H223JF3 Details Description
Related parts for ECQ-B1H223JF3
TRANS NPN 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
MOD INLET/CB/STD FILTER 15A PNL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 48V datasheet.pdf
ICL 50 OHM 25% 1.6A 11.4MM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR 16SOIC datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 34 POS datasheet.pdf
Connector Header 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf