Crystek Corporation CVCO55CC-1640-1700
CVCO55CC-1640-1700 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55CC-1640-1700
Manufacturer
Product Category
VCOs (Voltage Controlled Oscillators)
Brief Description
OSC CRO 1640-1700 MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55CC-1640-1700.pdf
Availability of CVCO55CC-1640-1700
QUANTITY
CVCO55CC-1640-1700 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55CC-1640-1700
Internal Part NumberEIS-CVCO55CC-1640-1700
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Controlled Oscillators (VCO) Selection Techniques Overview
RoHS InformationCVCO55 Certificate of Compliance
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyVCOs (Voltage Controlled Oscillators)
SeriesCVCO55
PackagingCut Strip
Frequency Range1640 ~ 1700MHz
Frequency - Center1670MHz
Tuning Voltage (VDC)1 ~ 10 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max35mA
Kvco (MHz/V)1.5 (Typ)
Power (dBm)5 ±3
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-115
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.220" (5.59mm)
Voltage - Supply8V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55CC-1640-1700
Related LinksCVCO55CC-, CVCO55CC-1640-1700 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55CC-1640-1700 Details Description
Related parts for CVCO55CC-1640-1700
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
C/A LC DUP TO ST TWIN ZIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 23.37MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf