Crystek Corporation CVCO55CC-2962-3388
CVCO55CC-2962-3388 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55CC-2962-3388
Brief Description
OSC CRO 2962-3388 MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55CC-2962-3388.pdf
Availability of CVCO55CC-2962-3388
QUANTITY
CVCO55CC-2962-3388 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55CC-2962-3388
Internal Part NumberEIS-CVCO55CC-2962-3388
PackagingCut Strip
Frequency Range2962 ~ 3388MHz
Frequency - Center3175MHz
Tuning Voltage (VDC)0.1 ~ 16 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max35mA
Kvco (MHz/V)1
Power (dBm)5 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-101
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.220" (5.59mm)
Voltage - Supply8V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55CC-2962-3388
Related LinksCVCO55CC-, CVCO55CC-2962-3388 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55CC-2962-3388 Details Description
Related parts for CVCO55CC-2962-3388
IC Z8 GP MCU 4K OTP 28DIP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 20% 1611 datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 15A 65VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN SLEEVE TUBE END 2X16 AWG datasheet.pdf
CONN EDGE .100 88POS DR LOW P datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf