Crystek Corporation CVCO55CL-1100-1200
CVCO55CL-1100-1200 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55CL-1100-1200
Brief Description
OSC VCO 1100-1200MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55CL-1100-1200.pdf
Availability of CVCO55CL-1100-1200
QUANTITY
CVCO55CL-1100-1200 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55CL-1100-1200
Internal Part NumberEIS-CVCO55CL-1100-1200
PackagingCut Strip
Frequency Range1100 ~ 1200MHz
Frequency - Center1150MHz
Tuning Voltage (VDC)0 ~ 5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-20
Icc Max25mA
Kvco (MHz/V)1
Power (dBm)2 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-104
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.150" (3.81mm)
Voltage - Supply5V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55CL-1100-1200
Related LinksCVCO55CL-, CVCO55CL-1100-1200 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55CL-1100-1200 Details Description
Related parts for CVCO55CL-1100-1200
CONDUCTIVE PEN MICRO TIP .3OZ datasheet.pdf
IC VDC REG/CHRGR 28-TQFN datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 1.4W 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 2.5MM datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 19MM WHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
Connector Header 54 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 50PF 9KV R85 AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X150X51MM 115V IP55 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf