Luminus Devices Inc. CVM-18-56-95-36-AA00-F2-3
CVM-18-56-95-36-AA00-F2-3 picture photo
Mfg. Part Number
CVM-18-56-95-36-AA00-F2-3
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED ARRAY WHITE
Datasheet Download
CVM-18-56-95-36-AA00-F2-3.pdf
Availability of CVM-18-56-95-36-AA00-F2-3
QUANTITY
CVM-18-56-95-36-AA00-F2-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVM-18-56-95-36-AA00-F2-3
Internal Part NumberEIS-CVM-18-56-95-36-AA00-F2-3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package180
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesCVM-18
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Cool
CCT (K)5600K
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test4650 lm (Typ)
Current - Test1.8A
Temperature - Test100°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)36V
Lumens/Watt @ Current - Test72 lm/W
Current - Max1.8A
CRI (Color Rendering Index)95
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension21.50mm L x 21.50mm W
Height1.37mm
Light Emitting Surface (LES)17.50mm Diameter
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVM-18-56-95-36-AA00-F2-3
Related LinksCVM-18-56-95, CVM-18-56-95-36-AA00-F2-3 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
CVM-18-56-95-36-AA00-F2-3 Details Description
Related parts for CVM-18-56-95-36-AA00-F2-3
RES SMD 19.6 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 4.2MM R/A GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
IC DUAL DIFF DRVR/RCVR 16SO datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf