Vishay/Dale CW00140R00JE70
CW00140R00JE70 picture photo
Mfg. Part Number
CW00140R00JE70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 40 OHM 1W 5% WW AXIAL
Datasheet Download
CW00140R00JE70.pdf
Availability of CW00140R00JE70
QUANTITY
CW00140R00JE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW00140R00JE70
Internal Part NumberEIS-CW00140R00JE70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW00140R00JE70
Related LinksCW00140, CW00140R00JE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW00140R00JE70 Details Description
Related parts for CW00140R00JE70
TERM BLOCK PCB 2POS 5.08MM BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 680MA 104 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 3W 4122 datasheet.pdf
CAP CER 2400PF 100V 5% BP 1812 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 22K OHM 20SOIC datasheet.pdf
47UF 35V 10X13 105C RAD datasheet.pdf