Vishay/Dale CW00140R00JE70
CW00140R00JE70 picture photo
Mfg. Part Number
CW00140R00JE70
Brief Description
RES 40 OHM 1W 5% WW AXIAL
Datasheet Download
CW00140R00JE70.pdf
Availability of CW00140R00JE70
QUANTITY
CW00140R00JE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW00140R00JE70
Internal Part NumberEIS-CW00140R00JE70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW00140R00JE70
Related LinksCW00140, CW00140R00JE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW00140R00JE70 Details Description
Related parts for CW00140R00JE70
IDC CABLE - MKC20K/MC20M/MKC20K datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 720MHZ 8UMAX datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.99K OHM 1% 30W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf