Vishay/Dale CW00568R00JE73
CW00568R00JE73 picture photo
Mfg. Part Number
CW00568R00JE73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 68 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW00568R00JE73.pdf
Availability of CW00568R00JE73
QUANTITY
CW00568R00JE73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW00568R00JE73
Internal Part NumberEIS-CW00568R00JE73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW00568R00JE73
Related LinksCW00568, CW00568R00JE73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW00568R00JE73 Details Description
Related parts for CW00568R00JE73
IC OPAMP GP 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 250V 16A SNAP SLDR datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT DELTA SIG 38-QFN datasheet.pdf
CONN HEADR 32POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 240NH 1.935A 60 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 5% 275VAC datasheet.pdf