Vishay/Dale CW01015K00JB12
CW01015K00JB12 picture photo
Mfg. Part Number
CW01015K00JB12
Brief Description
RES 15K OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW01015K00JB12.pdf
Availability of CW01015K00JB12
QUANTITY
CW01015K00JB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW01015K00JB12
Internal Part NumberEIS-CW01015K00JB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW01015K00JB12
Related LinksCW01015, CW01015K00JB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW01015K00JB12 Details Description
Related parts for CW01015K00JB12
RES SMD 511K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC RECEIVER/DRVR DIFF ECL 8-SOIC datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.13 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
LTR B SOLDERING TIP 2.4MM (6MM) datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 18.5V 10W datasheet.pdf