Vishay/Dale CW01016R00JE123
CW01016R00JE123 picture photo
Mfg. Part Number
CW01016R00JE123
Brief Description
RES 16 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW01016R00JE123.pdf
Availability of CW01016R00JE123
QUANTITY
CW01016R00JE123 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW01016R00JE123
Internal Part NumberEIS-CW01016R00JE123
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW01016R00JE123
Related LinksCW01016, CW01016R00JE123 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW01016R00JE123 Details Description
Related parts for CW01016R00JE123
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
CONN SOCKET 20-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONN PCB BLZ 5.08 ZE 4POS OR datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf
RES 2.55M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS CABLE SKT datasheet.pdf