Vicor Corporation V72C3V3E75BG
V72C3V3E75BG picture photo
Mfg. Part Number
V72C3V3E75BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V72C3V3E75BG.pdf
Availability of V72C3V3E75BG
QUANTITY
V72C3V3E75BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C3V3E75BG
Internal Part NumberEIS-V72C3V3E75BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.73A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C3V3E75BG
Related LinksV72C3V, V72C3V3E75BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C3V3E75BG Details Description
Related parts for V72C3V3E75BG
IC REG LDO ADJ 1A SOT223 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-QFN datasheet.pdf
IC CLK GEN ETHERNET 8TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
IC BRIDGE DRIVER PAR 32SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 29.7V 200A 1206 datasheet.pdf
22AWG 25P 300V UNSHIELDED MPPE datasheet.pdf
CONVERTOR DC-DC 6 WATT datasheet.pdf
TV 15C MIXED(QUAD) SKT RECP datasheet.pdf
CAP 4700 UF 20% 35 V datasheet.pdf