Vishay/Dale CW01016R00KE123
CW01016R00KE123 picture photo
Mfg. Part Number
CW01016R00KE123
Brief Description
RES 16 OHM 10W 10% AXIAL
Datasheet Download
CW01016R00KE123.pdf
Availability of CW01016R00KE123
QUANTITY
CW01016R00KE123 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW01016R00KE123
Internal Part NumberEIS-CW01016R00KE123
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16
Tolerance±10%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW01016R00KE123
Related LinksCW01016, CW01016R00KE123 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW01016R00KE123 Details Description
Related parts for CW01016R00KE123
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
CONN BUTT SHRINK 16-14 AWG datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 90NS 40TSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
L37-5 SHEET 320X320X2MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 15W datasheet.pdf