Vishay/Dale CW010235R0JE73
CW010235R0JE73 picture photo
Mfg. Part Number
CW010235R0JE73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 235 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW010235R0JE73.pdf
Availability of CW010235R0JE73
QUANTITY
CW010235R0JE73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW010235R0JE73
Internal Part NumberEIS-CW010235R0JE73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)235
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW010235R0JE73
Related LinksCW01023, CW010235R0JE73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW010235R0JE73 Details Description
Related parts for CW010235R0JE73
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MIC MEMS ANALOG OMNI -42DB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 931 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE FAST REC 600V 30A SOT227 datasheet.pdf
CTV 8C 8#20 PIN RECP datasheet.pdf
CTV 10C 10#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf