Vishay/Dale CW010900R0JE123
CW010900R0JE123 picture photo
Mfg. Part Number
CW010900R0JE123
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 900 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW010900R0JE123.pdf
Availability of CW010900R0JE123
QUANTITY
CW010900R0JE123 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW010900R0JE123
Internal Part NumberEIS-CW010900R0JE123
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)900
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW010900R0JE123
Related LinksCW01090, CW010900R0JE123 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW010900R0JE123 Details Description
Related parts for CW010900R0JE123
RELAY REED SPDT 250MA 5V datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.022UF 10V X5R 0504 datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 130MA 4.16 OHM datasheet.pdf
CONN FIBER MT-RJ PLUG DUPLX datasheet.pdf
FIXED IND 40NH 200MA 550 MOHM datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf
OSC VCXO 74.25MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf