Vishay/Dale CW010R5600JE12
CW010R5600JE12 picture photo
Mfg. Part Number
CW010R5600JE12
Brief Description
RES 0.56 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW010R5600JE12.pdf
Availability of CW010R5600JE12
QUANTITY
CW010R5600JE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW010R5600JE12
Internal Part NumberEIS-CW010R5600JE12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±90ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW010R5600JE12
Related LinksCW010R5, CW010R5600JE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW010R5600JE12 Details Description
Related parts for CW010R5600JE12
TRIAC 1.2KV 6A TO220AB datasheet.pdf
IC 12-BIT DUAL/SER D/A 8-SOIC datasheet.pdf
IC CTRLR PWM CM OVP HV 8DIP datasheet.pdf
IC VOLT REG W/BATT DETECT 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
DMM BENCH 5.5 DGT TRUE RMS GPIB datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 178 TYPE A 6POS datasheet.pdf
IC THERMOS FACT PRESET SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20 OHM 1% 250W datasheet.pdf