Vishay/Dale CW02B200R0JS70
CW02B200R0JS70 picture photo
Mfg. Part Number
CW02B200R0JS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW02B200R0JS70.pdf
Availability of CW02B200R0JS70
QUANTITY
CW02B200R0JS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW02B200R0JS70
Internal Part NumberEIS-CW02B200R0JS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.188" Dia x 0.562" L (4.78mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW02B200R0JS70
Related LinksCW02B20, CW02B200R0JS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW02B200R0JS70 Details Description
Related parts for CW02B200R0JS70
RES SMD 470K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.58KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KIT EVAL FOR DOLPHIN CHIPSET LP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC LED Driver 28mA Backlight 16-TQFN (4x4) datasheet.pdf
IC 2.25V PROCESSOR MON 8-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW DO7 datasheet.pdf